Jak przygotować się do jazdy samochodem w lecie?

cze 21, 2022

Podświadomie uznajemy lato jako porę roku, w której kierowcom jest łatwiej prowadzić samochód. Słoneczna, ciepła pogoda wydaje się być lepsza do jazdy niż zimowa aura, śnieg i mróz. Jest to po części prawda. Jednak należy pamiętać o tym, że w letnie, ciepłe dni również należy odpowiednio przygotować się do jazdy samochodem. Zaczyna się okres wakacyjny i wielu z nas wyruszy w długie trasy. Dlatego w poniższym tekście postaramy się przedstawić kilka wartych uwagi kwestii, o których należy pamiętać przed wyruszeniem w drogę letnią porą.

 

Przede wszystkim należy sprawdzić wszystkie te rzeczy, o których należy pamiętać niezależnie od aktualnej aury czy pory roku. Zanim wyruszymy w drogę sprawdzamy stan naszych opon. Bieżnik nie może być zanadto zużyty, a ciśnienie powietrza w kołach musi być zgodne z zaleceniami producenta. Zaglądamy pod mastkę i sprawdzamy poziom płynu hamulcowego, chłodniczego oraz poziom oleju silnikowego. Nie wolno nam też ignorować płynu hłodniczego oraz stanu wycieraczek. O tych rzeczach pamiętamy zawsze. Są też rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę gdy temperatura na dworze jest wysoka. Poniżej przedstawimy kilka z nich.

 

Gdy na zewnątrz jest upał sprawna klimatyzacja w samochodzie bardzo się przydaje. Jednak, aby spełniała swoją rolę musi być odpowiednio serwisowana. Przed okresem wakacyjnym należy zadbać o jej dezynfekcję, odgrzybienie oraz uzupełnienie. Dzięki temu nie będzie z niej wydobywał się brzydki zapach oraz nie będzie szkodzić naszemu zdrowi. Warto też używać jej rozsądnie. Nie nastawiać na zbyt niską temperaturę oraz zbyt mocny nawiew. W przeciwnym razie bardzo łatwo jest się rozchorować.

 

Długi czas spędzony za kierownicą w upalne dni jest bardzo męczący. Dlatego ważne jest, aby robić sobie przerwy. Mniej więcej co godzinę lub półtorej, w zależności od długości całej trasy, można zatrzymać auto na postoju. Odpocząć 10-15 min i ruszyć dalej w drogę autem.

Gdy temperatura jest wysoka pamiętamy o zabraniu wody lub innego napoju. Regularne uzupełnianie płynów jest szalenie istotne, gdy temperatura powietrza jest wysoka. Dobre nawodnienie organizmu poprawia naszą koncentrację i samopoczucie.

 

Dobre okulary przeciwsłoneczne są nie mniej ważnym elementem wyposażenia. Ochrona przed ostrym, rażącym w oczy słońcem pomoże nam w bezpiecznej jeździe autem. Promienie słońca potrafią w lecie być na tyle mocne, że ograniczą nasze pole widzenia. Dlatego nie bez znaczenia jest ochrona przed nimi.

 

Kierowcom z mniejszym doświadczeniem, którzy wybierają się w dłużą trasę polecamy też przypomnienie sobie zasad ruchu drogowego. Przed długą wyprawą samochodem, często w miejsce, którego jeszcze nie znamy warto przypomnieć sobie wszystkie przepisy. Dobrą opcją jest wzięcie nawet jednej godziny jazdy w ośrodku doskonalenia technik jazdy. Zgodnie z prawem osoby posiadające prawo jazdy mogą zdecydować się na jazdy doszkalające z instruktorem doskonalenia technik jazdy.